حواسمون باشه در دام خریدای الکی نیفتیم!

4 813

خرید جوگیرانه!

آیا شما به فروشگاه های بزرگ مثل هایپر استار که سبدهای چرخ دار بزرگی دارند مراجعه کرده اید؟  حتما شما هم با این صحنه مواجه شده اید که بعضی  از مردم با خریدهای جورواجور این سبد ها را پر کرده و راهی گیت حسابداری می شوند. این در حالی است که حدود پنجاه درصد چیزهایی را که خریده اند نیاز ندارند! و اگر آن ها را نخرند اتفاق خاصی نمی افتد. اما درفروشگاه های بزرگ چیدمان اجناس به صورتی است که نیاز به فروشنده و پرداخت وجه در همان جا ندارد. اجناس با بسته بندی های شیک و چیدمان متفاوت و حرفه ای فریاد می زنند : آقا و یا خانم مشتری بیا منو بخر! اینجاست که مشتریان بدون توجه به نیازشان آن ها را در سبد خرید خود جای می دهند. مورد دیگری که باعث خرید بی حساب و کتاب بعضی مشتریان می شود، جو آن فروشگاه است. چون در آن جا مشتریان زیادی مشغول خرید کردن هستند، هیجان موجود در فروشگاه باعث خرید بیش از حد دیگر مشتریان می شود.

 

 

انواع خرید

به نظر من خرید مشتری ها در فروشگاه های بزرگ به سه دسته تقسیم می شود:

دسته اول  خرید {مایحتاج ضروری} خانواده است و چنانچه این خریدها مثل انواع خوراکی های پختنی و مواد شوینده و غیره انجام نشود آشپزخانه تعطیل می شود!

دسته دوم از خرید خانواده را در رده اجناس {اگه باشه بد نیست} قرار می دهیم. انواع نوشابه ها چیپس و پفک وشکلات و …. و خوراکی های خوشمزه ولی مضر! که اگر این دسته از خریدها را انجام ندهیم لطفی هم به تندرستی و سلامت جسم خود کرده ایم!

و اما دسته سوم که خیلی جالبند {چون دیدم خریدم} نام دارند! این نوع خریدها زمانی اتفاق می افتند که چشم ما به آن ها می افتد و اگر نبینیم نمی خریم و هیچ اختلالی هم در روند زندگی پیش نمی آید. معمولا این نوع محصولات وقتی به خانه می رسند خریدار متوجه می شود که چندان نیازی هم به آن ها نداشته است و بیشتر اوقات از آن ها استفاده نمی شود. خود من هم یک بار تحت تاثیر دیدن محصولات، سه تا پادری خریداری کردم که نیاز چندانی به آن ها نبود. اما چون خریداری شده است از یکی از آن ها استفاده می شود و دو تای دیگر در تراس خانه خاک می خورند!

 

لیست خرید

بنابراین خواهش من از شما عزیزان که قصد خرید از فروشگاه های بزرگ را دارید این است که لیست خرید خود را در منزل تنظیم کرده و با خود ببرید و خود را متعهد کنید که بیشتر از آن چیزی نخرید. این کار باعث می شود پول و خرید خود را مدیریت کنید.

money magnet

شیشه خیارشور و استقلال مالی!

در این صورت پول هایی را که برای خریدهای دسته سوم و یا بعضا دسته دوم نپرداخته اید را در مانی مگنت خود بریزید. مانی مگنت قرار است شما را به استقلال مالی برساند. (برای درست کردن مانی مگنت از یک شیشه خالی خیارشور استفاده کنید. روی درب آن بوسیله کارد و یا چاقویی یک شکاف ایجاد کرده و درب شیشه را ببندید و با یک چسب شیشه ای پنج سانتی آن را محکم کنید) همیشه علاوه بر پول هایی که از این نوع خرید نکردن ها! به دست می آورید، پول های خورد کمتر از هزار تومان داخل جیبتان و یا تخفیف هایی که می گیرید را هم در آن شیشه بیاندازید. در آخر هر ماه آن را به حساب پس انداز خود انتقال دهید. این کار ذهن شما را به پس انداز کردن و مدیریت مالی سوق می دهد. ضرب المثل قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود در اینجا صدق می کند.

در دوره بلند مدت ستارگان فروش به طور مفصل راه ها و نتیجه پس ندازکردن و مدیریت مالی و حساب استقلال مالی را آموزش می دهم.

هر مبلغ پولی را که شما با سود هشت در صد در بانکی سپرده کنید پس از بیست سال پنج برابر می شود. بنابراین زمانی که شما می خواهید پولی را بابت چیزی که از ضروریات زندگی شما نیست پرداخت کنید، محاسبه کنید که آیا این محصول به پنج برابر قیمتی که به فروشنده می پردازید ارزش دارد؟ اگر نه، پس دست نگه دارید و آن مبلغ را هر چند ناچیز باشد در مانی مگنت خود بیاندازید تا شما را به استقلال مالی برساند.

در صورتی که شما قرار نیست پولتان را سپرده هشت در صد کنید. به محض این که مبلغ قابل ملاحظه ای شد می توانید سکه و یا هر چیز ارزشمند دیگری که با تورم قیمتش افزایش می یابد خریداری کنید.

حواستان باشد که مانی مگنت حتما باید شیشه ای باشد تا شما زیاد شدن پول را ببینید. در این صورت ناخودآگاه شما در جمع آوری و پس انداز کردن پول به شما کمک می کند و عادت به پس انداز کردن در شما به وجود می آید.

 

شاد و ثروتمند باشید.

سید محمد مصطفوی

4 نظرات
 1. امير می گوید

  سلام . جالب بود و امورنده .مچکرم از شما
  بعد از اینکه شیشه پر شد چیکار کنیم ؟ کجا خرجش کنیم ؟

  1. باشگاه ستارگان درخشان می گوید

   درود بر شما. شما باید این پولو به عنوان سرمایه گذاری بهش نگاه کنید نه اینکه خرجش کنید. میتونید مثلا توی بورس ازش استفاده کنید

 2. رضا می گوید

  ممنون .مقاله خیلی خوبی بود. اکثر ما مردم زیاد در دام این خریدهای جوگیرانه میفتیم. ایده مانی مگنت ایده جالبیه. درود بر شما

  1. باشگاه ستارگان درخشان می گوید

   ممنون. دقیقا. باید مواظب باشیم:)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.