فروش در یک کلام

2 652

 

 

این ها فروش نیستند!

بیایید اول ببینیم چه چیزی فروش نیست! بعد تکلیفمان روشن می‌شود که فروش چیست، فروشنده کیست، رسالت یک فروشنده چه چیزی است و چگونه یک فروشنده به سوددهی می‌رسد؟ به نظر من، چرب‌زبانی و مخ زنی، فروش نیست. حرف زدنِ زیاد و به‌اصطلاح، پیچاندن خریدار، فروش نیست. گنجشک رنگ شده را به جای قناری فروختن، فروش نیست. یخچال به اسکیمو فروختن، فروش نیست. شن به صحرانشین فروختن هم، فروش نیست.

 

پس فروش چیست؟

فروش، در یک‌کلام، خدمت به مشتری است. هر فروشنده‌ای که اساس کارش را خدمت به مشتری‌ها قرار بدهد، موفق است. خدمت به مشتری به این معنی است که: فروشنده با فروش محصول خود، شرایطی به وجود بیاورد که خریدار لذت ببرد، کیف کند، شاد بشود و با خاطره‌ای خوب، شرکت یا فروشگاه شما را ترک کند. هرزمانی که خریدار از محصول شما استفاده می‌کند، باید حس خوشایندی را تجربه کند. در این صورت، برای خرید بعدی نیز، شما را انتخاب می‌کند و مهم‌تر از آن شما را به دیگران معرفی می‌کند.

 

همان‌طور که گفتم، رسالت شما خدمت به مشتری است و این زمانی اتفاق می‌افتد که مشتری با خرید از شما احساس رضایت و شادی بکند. در این صورت، خودتان نیز به‌عنوان فروشنده، شاد و راضی هستید. زیرا ذات بشر، به‌گونه‌ای است که با خدمت کردن به دیگران، ارضا می‌شود. پس دوباره تکرار می‌کنم که: فروشندهٔ عزیز! اساس کار خود را بر خدمت به دیگران بگذار. من سر کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی‌ام، این جمله را همیشه گوشزد می‌کنم: ((اگر کِیفِ مشتری را دربیاوری، خودش کیفش را بیرون می‌آورد.))با داشتن روحیهٔ خدمت گذاری، از شغل و کارتان خسته نمی‌شوید. چون هم رسالت وجودیتان را انجام داده‌اید که همان خدمت کردن است و هم فروش داشته‌اید و سود کرده‌اید.

 

کسانی که از کارشان خسته می‌شوند و غر می‌زنند، دلیلش، این دو علت می‌تواند باشد:

  • محصول یا خدمتی را که برای فروش انتخاب کرده‌اند، دوست ندارند و از آن لذت نمی‌برند.
  • قصد خدمت به مشتری را ندارند و هدف آن‌ها از فروش فقط، رسیدن به پول است.

 

شاد باشید. سید محمد مصطفوی

 

 

2 نظرات
  1. رهگذر می گوید

    درود بر استاد مصطفوی عزیز. بسیار آموزنده بود و استفاده کردیم

    1. باشگاه ستارگان درخشان می گوید

      ممنون دوست عزیز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.