۷ تکنیک افزایش فروش

1 702

 

 

 

کسانی که معتقد هستند ؛ بازار کساد است، رکود وجود دارد، مردم قدرت خرید ندارند، کسی پول ندارد، خرید و فروش کم شده است و … . کاملاَ درست فکر می کنند! لطفا همینطور بنشینند و دست روی دست بگذارند تا بازار رونق بگیرد تا شاید  آنها توانستند جنس و محصولشان را بفروشند. اما افرادی مانند شما که فکر می کنید در همین وضعیت هم می توان فروش خوبی داشت، لطفا این مقاله را مطالعه کنید. از شما خواهش می کنم به موارد ذکر شده عمل کنید تا فروش خود را تغییر دهید. به شما اطمینان می دهم صرف مطالعه ی مقاله و کتاب و غیره نمی توان تغییری در وضعیت فروش خود ایجاد کرد. پس علاوه بر مطالعه، عمل هم باید با آن همراه باشد. این را همواره به یاد داشته باشید که تغییرات کوچک،  نتایج بزرگ به بار می آورد. پس هرتغییر کوچکی در فروش تان و نحوه ی فروشندگی خودتان و همکارانتان باعث تغییرات بزرگ در فروش محصول و خدمات شما می شود.

 

 

۱-هدفگذاری

 

هدف به شما انگیزه می دهد و باعث می شود به دنبال راه های بیشتری برای افزایش فروش خود باشید. غالبا فروشندگانی که برای خود، حداقل سقف فروش ( در روز، هفته یا ماه ) در نظر می گیرند موفق تر عمل می کنند و فروش بیشتری دارند. در مقابل فروشندگانی که بدون هدف و برنامه ریزی به محل کار خود می روند، فروش آنچنانی نخواهند اشت. هدف شما باید روشن، دقیق و شفاف باشد. اهداف خود را بنویسید و جلوی دید خود قرار دهید. بطور مثال: بنویسید که در این هفته چقدر باید بفروشید. نترسید! رقم خوبی در نظر بگیرید. سپس به این فکر کنید که برای افزایش فروش خود چه کارهایی می توانید انجام دهید. آنها را یادداشت کنید و به آنها عمل کنید.

 

 

۲-اشتیاق

 

داشتن علاقه و شوق نسبت به کار،  باعث پیشرفت در کسب و کار و فروش شما می شود. به طور مثال، یک فروشنده ی لوازم ورزشی که  عاشق کارش است، با عشق و علاقه اجناسش را جابه جا می کند، در قفسه قرار می دهد، با ذوق، به آنها نگاه می کند و قطعا با شور و هیجان، برای مشتری خود، در مورد آنها توضیح میدهد. این هیجان، باعث فروش بیشترِ او می شود. پس اگر عاشق کارتان نیستید، شغلتان را عوض کنید و به دنبال شغلی بروید که عاشقش هستید، و اگر کارتان را دوست دارید، کمی هیجان و علاقه به آن اضافه کنید تا هم خودتان پرانرژی شوید و هم مشتری هایتان با اشتیاق و علاقه از شما خرید کنند. کمی اشتیاق، فروش را می تواند به مقدار زیادی افزایش دهد. پس آن را از خودتان و مشتری ها دریغ نکنید.

 

 

۳-عملکرد عالی

 

به عملکرد خود در امور کسب و کار و فروش، از یک تا ده نمره بدهید. لطفا با خودتان صادق باشید! چه نمره ای به خودتان می دهید؟ نمره ی بالا می دهید یا متوسط؟ یا شاید هم  نمره ی پایین می دهید؟ نمره ی بالا نشان از عملکرد عالی شما دارد که باعث افزایش فروش شما می شود. معمولا وقتی در کارگاه ها و دوره های آموزشی که برگزار می کنم از افراد می پرسم  که در امر فروش، عملکرد عالی، متوسط  یا رو به پایین دارید؟جواب ۸۰% افراد این است: متوسط رو به پایین. در صورتی که همین افراد با چنین عملکردی انتظار بازده عالی در فروش خود دارند. یکی از راه هایی که میتوانید فروش خود را افزایش دهید، این است که فروشنده ی به روزی باشید . از آموزش خود غافل نشوید. سعی کنید در روز، حداقل یک مقاله در مورد آموزش فروش و همچنین  زمینه ی کاری خود مطالعه کنید.

 

 

۴-تمرکز

 

قدرت ذهنی شما فوق العاده بالاست. شما روی هر موردی که تمرکز کنید، باعث جذب آن موضوع می شوید و در زندگیتان نمایان می شود. اشتباه افراد این است که روی مورادی که دوست ندارند و نمی خواهند تمرکز می کنند. مانند اینکه مشتری نیست، فروش کم است و … . از این به بعد فکر خود را فقط روی فروش بیشتر متمرکز کنید. لطفا لطفا لطفا قدرت فکر خود را دست کم نگیرید!

 

 

۵-پیشنهاد

 

برایان تریسی می گوید: آینده از آن کسانی است که پیشنهاد می کنند. هنگام رکود، زمانی است که همه ی فروشندگان ترمز گرفته اند . کسانی موفق هستند که گاز می دهند و به طور مداوم به مشتریان خود پیشنهاد های متفاوت می دهند. در زمان رکود باید مانند شوماخر، قهرمان مسابقات رالی عمل کرد. از او پرسیدند که چگونه عمل کردی که در مسابقه برنده شدی؟ گفت: زمانی که دیگران سر پیچ ها ترمز می کردند من گاز میدادم! چون در جاده ی صاف و مستقیم که همه گاز می دهند! هنگامی که بازار خوب و پررونق است، همه می فروشند! فروشندگانی که در زمان رکود، پیشنهاد های خوب به مشتری ها می دهند، فروش خود را با فاصله ی زیادی از دیگران افزایش می دهند. پس به پیشنهادات جذاب و هیجان انگیز فکر کنید. مشتری ها از پیشنهادات جذاب به شدت استقبال می کنند.

 

 

۶-گاو بنفش

 

گاو سیاه و سفید را همه ی فروشندگان دارند.  اما گاو بنفش در بازار پیدا نمی شود. اگر شما به عنوان فروشنده بتوانید یک گاو بنفش، برای کسب و کار خود بسازید، می توانید فروش بیشتری نسبت به رقیبان خود داشته باشید. این گاو بنفش می تواند یک برخورد متفاوت با مشتری و یا یک محصول متفاوت باشد. گاو بنفش خود را بسازید و از فروش لذت ببرید! برای اینکار باید خلاقیت خود را افزایش دهید.

 

 

۷-بی حوصلگی

 

هنگامی که بازار راکد است، فروش کم است در نتیجه سود هم کم است. ولی هزینه های جاری مغازه و یا شرکت و همچنین هزینه های زندگی کم که نمی شود هیچ… شاید زیاد هم بشود! این وضعیت باعث ایجاد بی حوصلگی و تند طبعی در فروشندگان می شود که شاید حق هم داشته باشند. اما مشتریان نیز بی گناه هستند! چنانچه آنها ممکن است خودشان هم درگیر همین موارد باشند. بنابراین دوست دارند با فروشنده ی با حوصله و خونسرد روبرو شوند و از او خرید کنند. فروشندگانی می توانند فروش خود را افزایش دهند که بتوانند این گونه موارد را در خلوت خود حل کنند و عصبانیت خود را سر مشتری خالی نکنند!

 

 

اگر بتوانید این موارد  را در زندگیتان به کار ببندید مطمئن باشید روی فروش خود تاثیر می گذارید و آن را افزایش می دهید و با فاصله ی زیادی از رقیبانتان جلو می زنید.

 

شاد باشید. سید محمد مصطفوی

 

 

1 نظر
  1. علی قدوسی می گوید

    سلام. ممنون از مقاله قشنگ و کاربردی که گذاشتید. امیدوارم همه فروشنده ها بهش عمل کنند تا هم خودشون فروش خوبی داشته باشند و هم مشتری از خریدش لذت ببره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.